Comments Off


İster inanın ister inanmayın yavru kediler tuvalet eğitimini içgüdüsel olarak bilmezler. Uygun tuvalet eğitimi ile temizlik masraflarınız ve evde koku azalacaktır.

Genelde kedi ailesinden olan yavrular anne kedinin davranışlarını izleyerek takip eder. Tuvalet kutusunun ne işe yaradığını öğrenir.Fakat yavru kedimiz öksüz ve barınaktan alınmış ise siz anne görevini yapacaksınız. Bu eğitim 8-10 hafta arası sürecektir. Eğer yavrumuz ev kedisi değil dış yaşama alışık ise bunları öğrenmekte zorlanacaktır.

Özel alan:

Kediler yemeklerini yerken, tuvaletlerini ve temizliklerini yaparken özel alanlarında rahatsız edilmek istemezler. Özel ihtiyaçlarını karşılarken o alana girmemeliyiz. Kediler için evde tesbit ettiğiniz özel alan fazla kimsenin girip çıktığı bir alan olmamalı. Yavru kediler için ek tedbirler almamız gerekir. Yavru kediler küçük mesaneli olduğu için tuvaletlerini fazla tutamazlar onun için evin uygun yerlerine birden fazla tuvalet kutusu koymalıyız. Uygun boyutlu ticari tuvalet kabaları büyük kediler için uygundur ama yavru kediler için kutudan çıkmak zor olacaktır. Yavru büyüyene kadar bir ayakkabı kutusu kullanabiliriz. Rahat çıkabileceği bir karton kutuda olabilir.

Kedinizin kolaylıkla ulaşabileceği fakat fazla ayak altında olmayan sakin bir yere tuvalet kabını koyun. Tuvalet kabı, kedinizin mama ve su kaplarının bulunduğu yerden uzak olmalıdır. Kabın içine yaklaşık dört parmak kalınlığında kum doldurun. Tercihe göre tuvalet kutusu çeşitli peletler veya  geri dönüşümlü tahıl ürünleri ile doldurulur. Ama en sağlıklısı koku yapmayan, nemi emen, kokuyu yok eden kedi kumlarıdır. kedimizin pati temizliği içinde önemlidir. Bize güzel kokan kokulu kedi kumları kedimizide güzel kokmalı aksi takdirde kedimiz idrarını başka bir yere yapacaktır. Kum kabının kedinin rahatlıkla hareket edebileceği genişlikte olmasına (en az 30cm X 30 cm), kenarlarının fazla yüksek olmamasına dikkat edin.

Tuvalet kabına konan kedi kumları topaklanma yapmamalı topaklanan ürünler minik kedi yavrularının patilerine yapışacaktır. Bu ürünleri yutabilir. Topaklanan bu tür ürünler tahıl tipli olursa sindirilebilir olacağı için sağlık sorununa yol açmayacaktır. Kedinizin tercih yapması için deneme yapmalısınız. Hangi tür kedi kumunu tercih ederse onu kullanmalısınız. Kedi  yavruları tuvalet kutusunun evin nerde olduğunu bilemezler. Kutuya temiz kedi kumu yerleştirin. Kedi kumunu parmağınızla eşeleyerek onu teşvik edin.

Tuvalet kutusuna yerleştiğimiz kedi kumu koku olarak teşvik edici olmalıdır. Tuvaletini yapması için rahat ve sakin bir ortam sağlanmalıdır. Yavru kedileri her yemek sonrası kutuya koyun rahatlamasını sağlayın. Aksi takdirde evin belli köşelerine tuvaletini yapacaktır.

Kedinizin kumunu her gün bir kürekle temizlemek, en az haftada bir kez de tüm kum kabını boşaltıp çamaşır suyu vb. maddelerle dezenfekte etmektir. Topaklaşan ve kokuyu emen kaliteli bir kum kullanırsanız, tuvaletini yaptıktan sonra yalnızca kirlenen kısımları kolaylıkla ayırıp atabilirsiniz.

ALINTIDIR

Comments are closed.